YGS-LYS gitti TYT ve YKS geldi
Etiketler:

Üniversiteye girişte YGS ve LYS’nin yerine Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) geldi. Üç oturumlu olacak sınavda , tüm adaylar TYT’ye girmek zorunda olacaklar.TYT’de 150 ve üzeri puan aldığına ‘kana

milliyet
0

Ayşegül Kahvecioğlu - Ankara

Üniversiteye geçiş sisteminde yeni sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Cumartesi günü öğleden sonra yapılacak ikinci oturumda ise 40’ar soruluk Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 , Sosyal Bilimler , Matematik ve Fen Bilimleri testleri yer alacak. Adaylar , ikinci oturumdaki testlerin isterlerse tamamına girebilecek. Üniversiteye geçişte yeni sistemle  ilgili YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç , dün şu bilgileri verdi:

Tercih hakkı 2 yıla çıktı

- Üniversite adayları YKS’nin ilk oturumunda TYT’ye girecek. Cumartesi sabahı yapılacak TYT’de adaylar , 40 Türkçe ve 40 da Temel Matematik sorusundan sorumlu olacak. Sorular , lise müfredatından çıkacak; bütün adayların bu sınava girmesi zorunlu olacak. Bu testte adayların muhakeme , akıl yürütme , mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerileri ölçülecek. Bu sınavın sonucuna göre adayın  TYT  puanı belirlenecek.

- Türkçe ve matematik testlerinin ,  TYT  puanının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =