Barzani ABD'ye şikayet etti: Haberiniz olsun

Haşdi Şabi'nin Kerkük kentinin bazı bölgelerine askeri yığınak yaptığı ve Kürtlerin elinde tuttuğu petrol kuyularını kontrol etmeyi planladığı iddia edildi.

haber7
0

Peşmerge Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Serbest Lezgin in ,  ABD  nin Erbil Başkonsolosu Ken Gross ile Erbil kentinde bir araya geldiği belirtildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut  Barzani  nin Başdanışmanı Hemin Hawrami , Twitter hesabından yaptığı açıklamada , "Elimize geçen bilgilere göre Haşdi Şabi , Kerkük ün güneyindeki Beşir köyü ve Tazehurmatu kasabasında toplanıp askeri yığınak yapıyor." ifadelerini kullandı.

Hawrami , askeri yığınağın sebebinin , Peşmerge nin elinde tuttuğu Kerkük teki bölgeler ve petrol kuyularına saldırmak olduğunu ileri sürdü.

Irak ta petrol rezevleri bakımından zengin Kerkük kentinde Havana , Bay Hasan , Babagurgur , Hebaziya , Cenbure olmak üzere toplam 5 petrol kuyusu var. 

Bu petrol kuyularından Havana ve Bay Hasan IKBY nin denetimindeyken , diğer 3 kuyu ise Irak merkezi hükümeti tarafından işletiliyor.

HAREKETLİLİK ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =