Emekliye çifte tazminat
Etiketler:

Emekliler işten ayrıldıklarında tazminatlarını alabiliyor. Eğer çalışmaya başlarlarsa bu kez yeni bir  tazminat  daha hak ediyorlar. Üstelik izin ve mali hakları da aynı oluyor.

milliyet
0

Türkiye de emeklilerin sayısı 12 milyona dayanırken , bir bölümü çalışmaya devam ediyor. Ancak pek çok emekli işyerindeki haklarını bilmiyor. Özellikle de  tazminat  konusundaki haklarını... Emekli olduktan sonra başka bir firmada işe girenlerin  tazminat  konusundaki hakları , diğer işçilerle aynı.

Yani emekli , en az 1 yılı doldurup kendi kusuru ve isteği dışında ayrıldığında , çalıştığı yıl kadar brüt maaşı kıdem tazminatı olarak alıyor. Emekli olurken kıdem tazminatını almış olması bu sonucu değiştirmiyor. Emekli olduktan sonra aynı firmada çalışmaya devam edenlerin  tazminat  durumu ise farklı. Bu kişiler eğer tazminatını almadan çalışmayı sürdürürse , kıdem hakkı baki kalıyor. İstifa etse de  tazminat  alma imkanı bulunuyor.

Tazminatını almadan aynı işyerinde devam edenler , yeni sözleşme yapmadığı için kendisi de ayrılsa işveren de çıkarsa tazminatının tamamını alıyor. Yani fiilen  Emekliye  ayrılma sayıldığından Etiketler: emekli , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =