İşçiye garanti maaş
Etiketler:

817 bin taşeron işçiye kadro çalışmasında sona yaklaşıldı. Taşeron işçiler yeni dönemde devletin elemanı olacak. Maaşları , emeklilik hakları , tazminatları garantiye alınacak.

milliyet
0

Kamuda taşeron şirketlerin elemanı olarak görev yapan 817 bin civarında işçiye kadro müjdesi hayata geçiyor. Çalışmalar tamamlanmak üzere , düzenleme için geri sayım başladı. Edinilen bilgiye göre; yeni sistem için masada şu formüller bulunuyor:

PERFORMANS ÖNEMLİ

- Taşeron çalışanlar ile bir özel hukuk sözleşmesi yapılacak. Böylece taşeron işçiler , kamuda özel statülü sözleşmeli personel ya da 4E li sözleşmeli personel kadrosuna geçmiş olacak.

- Sözleşmeler 3 er yıllık olacak. Çalışan ile sözleşme yapılmasında ve yenilenmesinde performans kriteri öncelikli olarak düşünülecek. Güvenlik ve arşiv taramaları mutlaka yapılacak.

ÇAKILI KADRO

- Düşünülen konular arasında , Kamu İhale Kurumu ya da Maliye Bakanlığı bünyesinde bir birim oluşturularak taşeron işçilerin buraya bağlanmaları var. Buna alternatif olarak da Bakanlar Kurulu kararı ile yeni bir kamu şirketi kurulması da düşünülüyor. Ancak bunlar konusunda henüz karar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =