Fransa Katalonya nın bağımsızlığını tanımayacak

 Katalonya  nın olası bağımsızlık ihtimali hakkında konuşan  Fransa  nın AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Loiseau , "Eğer bir bağımsızlık deklarasyonu olacaksa , bu tek taraflı olacak ve tanınmayacak" dedi.

milliyet
0

AA

Fransa nın AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Nathalie Loiseau , Katalonya nın tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi halinde bu bağımsızlığın tanınmayacağını bildirdi. CNews televizyon kanalında soruları yanıtlayan Loiseau , "Eğer bir  bağımsızlık deklarasyonu olacaksa bu , tek taraflı olacak ve bu tanınmayacak."  diye konuştu.

Taraflara diyalog kurma çağrısı yapan Loiseau , bağımsızlık ilan edilirse bunun ilk sonucunun  Katalonya  nın AB den çıkması olacağını kaydetti. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da 1 Ekim deki referandumun  ardından İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile yaptığı görüşmede , İspanya nın  anayasal birliğini desteklediklerini bildirmişti.

Fransa nın "Kuzey Katalonya" olarak bilinen Pyrenees-Orientales  bölgesinde İspanya nın  Katalonya  bölgesindeki insanlarla yakın bağları bulunan  yaklaşık 470 bin kişi yaşıyor.

İspanya nın doğusundaki  Katalonya  nın Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı  Carles Puigdemont un bağımsızlık ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =