Karadeniz’de beklenen balık avı olmayınca tekneler Moritanya’ya yöneldi

Karadeniz’de avlanan yaklaşık 20 tekne yeni sezonda umduklarını bulamayınca rotayı Atlas Okyanusu kıyısındaki Afrika ülkesi  Moritanya  ya çevirdi.

milliyet
0

İHA

Özellikle palamut avcılığında şu ana kadar istenilen avlanmayı yapamadıklarından yakınan  balıkçılar , son yıllarda bu sezon ki kadar kısır bir dönem yaşamadıklarını söylediler.

Yaklaşık 150 yıldır balıkçılık mesleğini sürdüren Denizer Ailesi ne sahibi olduğu Denizer Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Recep Denizer , özellikle palumut avının geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 95 oranında azaldığını belirterek şu ana kadar sezonun tatmin edici olmadığını söyledi. Denizer , “Sezon şu ana kadar hiç tatmin etmedi. Olmamasının nedenleri var. Geçen yıla oranla bir değerlendirme yapacak olursak aynı döneme göre yüzde 5 oranında  ancak avlanma yapabildik.  Geçen sezon palamutçuluk çok iyi idi. Bu sezon tahmin ettiğimizin çok daha kötüsünü yaşıyoruz. Ümidimizi kesmedik , bazı yerlerden güzel haberler geliyor. Bu sezon 40. güne girdik. 40 günde esaslı olarak 4 gün avcılık yapabildik" dedi.
  "Ekim ayının sonuna kadar balıktaki umudumuzu koruyacağız" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =