Yesemek, UNESCO kalıcı listesine hazırlanıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ,  UNESCO  , Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde bulunan  Yesemek  Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi'nin  kalıcı  listeye alınması için çalışmalar başlattı.

haber7
0

Tarihçiler tarafından Geç Hitit Devletleri Dönemi’ne (MÖ 900-800) ait olduğu kabul edilen  Yesemek  , taş ocağıyla birlikte heykel atölyesi olarak korundu , günümüze kadar geldi. Antik dünyada eşi benzeri olmayan  Yesemek  Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi nden çıkan tarihi eserler , ait olduğu döneme ışık tuttu.

ŞAHİN  Yesemek  İN  UNESCO  YA GİRMESİNİ ÖNEMSİYOR

Taş blokların taşocağından kesilmesinden , değişik türde heykellerin taslak haline getirilmesine kadar pek çok aşamanın öğrenilebilmesine olanak sağlayan  Yesemek  i , ayrı bir yerde tutan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ,  Yesemek  in  UNESCO  Dünya Kültür Mirası  kalıcı  Listesi ne girmesine dönük çalışmaları hızlandırdı.

Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama Denetim Büro (KUDEB) Daire Başkanlığı yetkilileri , Başkan Fatma Şahin döneminde kültürel mirasın korunmasına ilişkin çalışmaların yoğunlaştığını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =