Bu bitkiyi koparmanın cezası 38 bin lira

Likya kum zambaklarını koparan ya da yayılış alanlarına zarar veren kişi veya kişilere , 38 bin 751 TL idari para  cezası  uygulanıyor.

haber7
0

Önceki yıllara göre giderek azalan kum zambakları , bilinçsiz sahil kullanımı ve kökünü alıp götürenler yüzünden yok oluyor. Edinilen bilgiye göre , bahçeye dikmek için aldıklarını söyleyen vatandaşlar da olurken , duyarlı vatandaşlar da cevap olarak kum zambaklarının sadece sahillere özgü olduğunu , bahçede yetişemeyeceğini belirtiyorlar. Koruma altına alınma kararı da bulunan Sinop ilinin Akliman ve Sarıkum kumsallarında açan Likya kum zambağı , sahillerdeki yapılaşma , bilinçsiz sahil kullanımları , şezlong ve benzeri yapılarla sahillerin doldurulması , çadırcılar , sahipsiz hayvanlar , artan otel inşaatları gibi nedenlerle yok olma tehlikesi yaşıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit konu ile ilgili yaptığı açıklamada , "Sinop , biyolojik çeşitlilik açısından zengin bir ilimiz. 2014 yılında yaptığımız biyolojik çeşitlilik envanteri izleme projesi kapsamında değerlendirdiğimizde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =