Afrika’dan Türkiye’ye aşk göçü!

Sivas 5’inci Piyade Eğitim Tugayı’nda temel askerlik eğitimini tamamlayan 2 bin 700 asker , düzenlenen törenle yemin etti. Yemin töreninde askerler arasında yer alan Libya asıllı siyahi Türk vatandaşı Ercüment Özergin’in hikayesi ise ba

milliyet
0

Sivas’ta , acemi eğitimlerini tamamlayan askerler için düzenlenen yemin töreninde annesi Libya asıllı olan siyahi  Türkiye  vatandaşı Ercüment Özergin törende tüm dikkatleri üzerine çekti. Üç kuşaktır Türkiye’de yaşadıklarını söyleyen anne Serpil Özergin , uzun göç hikayesinin ayrıntılarını VATAN’a anlattı:

EVLİLİĞE ‘ŞERİAT’ ENGELİ

“Büyüklerimiz Cumhuriyet’in ilanından sonra kendi ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye yerleşmiş. Burada 5 yıl çalıştıktan sonra soyadı kanunuyla  Türkiye  Cumhuriyeti  vatandaşı olmuşlar. Büyükbabam Libya asıllı , büyükannem de Mısır. Aslında bu bir  aşk  göçü. Büyükannemin ailesi Mısır’da yaşanan iç çatışmadan dolayı topraklarını bırakıyorlar. Büyükannem o sırada dedemle tanışıyor. Ama şeriat evlenmelerine izin vermiyor. Hal böyle olunca iki aile de yola düşüyor.”

İZMİR’E YERLEŞTİLER

“İlk geldikleri zaman İzmir’e yerleşiyorlar. Bir süre orada kaldıktan sonra Söke ve Adana Ovası’nda yaşamaya başlıyorlar. Bize anlatılan hikayeye göre o topraklara yanlarında getirdikleri pamuk tohumlarını ekerek geçimlerini sağlıyorlar. O zamandan beri biz bu toprakların insanıyız. Anadilimiz Türkçe. Biz başka bir dil ya da kültür bilmiyoruz. Eğitimimiz de yaşamımız da Türklerden farklı değil.”

‘KİMSE GERİ ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =