WiFi hızını 100 e katlayan teknoloji

Çinli bilim insanları , kablosuz internet ve veri aktarımında yeni bir aşama olan görünür ışık iletişimi (Light Fidelity) olarak tanımlanan Li-Fi da kullandıkları nano karbon materyaller sayesinde daha hızlı ve güvenli veri aktarımı yap

hurriyet
0

Çin Merkez Televizyonunun (CCTV) haberine göre , bilim adamları ,  genelde nadir elementler kullanılarak yapılan Li-Fi’ın veri aktarımında , görünür  ışığın tamamen yayılmasını sağlayan nano materyaller kullanarak daha hızlı ve  güvenli veri aktarımı sağladı.

Wi-Fi teknolojisi , radyo dalgalarını kullanarak veri aktarımı  sağlarken , Li-Fi internet ve veri transferini normal led lambalar üzerinden  Wi-Fi’dan daha hızlı sağlıyor. Ayrıca , Wi-Fi duvar gibi engellerin ötesine veri aktarımını yapabilirken , Li-Fi da sadece ışığın yayılabildiği alanlara aktarım  sağlanabiliyor.

Bununla birlikte nadir elementlerin kullanıldığı Li-Fi teknolojisinde  led lambaya bağlanan verinin aktarımı için ışıma kuvvetinde elementten  kaynaklanan kayıplar oluşuyor. Veri transfer hızı ve güvenliği de belirli bir noktada sınırlanıyor. Ev , ofis ve diğer kapalı alanlarda ışığın yayılma alanı ile  sınırlanan Li-Fi ın , bu bakımdan Wi-Fi ya göre daha güvenli olduğu belirtiliyor.

Çin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =