Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın Libya’nın  Sirte  kentinin “yeni bir Dubai” olması için tek yapılması gerekenin cesetleri ortadan kaldırmak olduğunu söylemesi  tepki  çekti.

milliyet
0

AA

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson , Manchester’da devam eden Muhafazakar Parti kongresi  kapsamındaki yan toplantılardan birinde dün yaptığı konuşmada , Libya’yla ilgili değerlendirmelerde bulunurken "Bir İngiliz iş adamı grubu var… Sirte’yi  yeni   Dubai  yapmak için parlak bir vizyona sahipler. Tek yapmaları  gereken cesetleri ortadan kaldırmak" dedi. Aralarında partisinden önemli isimlerin de olduğu pek çok kişiden sert tepkiler  geldi.

Başbakan Yardımcısı Damian Green , Johnson’ın sözlerini “kabul edilemez” olarak niteleyerek , "Hepimiz kullandığımız dil konusunda hassas olmalıyız , özellikle de böyle durumlarda.” diye konuştu.

Muhafazakar Partili Milletvekili  Heidi Allen da Johnson’ın görevden alınması için çağrıda bulunurken , bir diğer muhafazakar milletvekili Sarah Wollaston da İngiliz bakanı özür dilemeye davet etti.

Johnson’ın ifadelerini  "galiz , düşüncesiz ve kaba” olarak niteleyen  Wollaston , “Bunun bizi dünya sahnesinde temsil eden kişiden gelmesi gerçekten  hayal kırıklığı.” dedi.

"Dışişleri bakanlığına uygun değil"

Ana muhalfetteki İşçi Partisinin Gölge Dışişleri Bakanı Emily Thornberry de Johnson’ın Libya’daki çatışmalarda ölenleri şaka konusu yapmasını eleştirerek , “Ölüleri , İngiliz iş adamlarının Sirte’yi bir tatil beldesine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =