Habur’a alternatif sınır kapısı Ovaköy

IKBY'deki referandum sonrası ,  Habur   sınır  Kapısı’nın kapatılması gündeme gelmesi üzerine  alternatif  olarak Silopi'nin Ovaköy Köyü'nde kapı açılması planlanıyor.

haber7
0

IKBY nin bağımsızlık referandumu gerçekleştirmesinin ardından Türkiye den çeşitli yaptırımlar alınmasıyla ilgili yapılan tartışmalarda ,  Şırnak  ın  Silopi  İlçesi nde bulunan ve  Kuzey Irak  a açılan  Habur   sınır   kapısı  nın kapatılacağı tartışılırken ,  gözler 2013 yılında dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı nın gündeme geterdiği  Silopi   Ovaköy  ve Aktepe de 2 yeni  sınır  kapısının açılmasına çevrildi.

Geçen 4 yıl zarfında  gündeme gelen ve Türkiye-Irak-Suriye sınırlarının kesiştiği noktada olan  Ovaköy  de her hangi bir ilerleme kaydedilmediği belirtildi.

5 haneli olan ve kimsenin yaşamadığı  Ovaköy  Köyde giriş çıkışlar askerler tarafından kontrol ediliyor. Habur  sınır  Kapası na 15 kilometre uzaklıkta bulanan Övaköy Köyü Kuzey Irak’taki Hayırsız Dağları’nın karşısında yer alıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin  Habur   sınır  Kapısı’na  alternatif  kapı olarak  Ovaköy  köyünde kapı açılması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =