Nevşehir’de 800 yıllık mezar bulundu

 Nevşehir  Belediyesi nin birkaç yıldan bu yana  temizlik çalışmalarını sürdürdüğü tarihi kalenin altında bulunan yeraltı şehrinde  800   yıllık   mezar  kalıntıları bulundu.

milliyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

DHA

Belediye Başkanı Hasan Ünver , Kapadokya ve dünya turizminin ortaya çıkarılan bu eserlerden ciddi manada yararlanacağına inandıklarını söyledi. Ünver , "Nevşehir; ikinci bir kıymet , ikinci bir Kapadokya kazandı" dedikten sonra şöyle konuştu:

"Bugüne kadar temizlik çalışması yapıldı. Son olarak bakanlıktan aldığımız izinle üniversitemiz , müzemiz , valiliğimiz , belediyemiz el birliği içerisinde orada kazı çalışmalarında başladı. Bu çalışma ilk meyvesini verdi.  800   yıllık  kilisemizin önünde  800   yıllık  bir kabir  mezar  bulundu. Arkadaşlarımız Nekropol olduğunu düşünüyorlar. İçinde papaz elbisesine benzer kahverengi ketenden kumaş parçaları buldu. İskelet bir bütünlük içerisinde duruyor. Bunların resimleri çekildi , tespitleri yapıldı.  800  yaşında olduğu tahmin ediliyor. Bakın bunlar şehrimiz adına bir değer , inşallah o yeraltı şehrimizi en iyi şekilde planlamak programlamak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =