Yozgat ta kazanlar pekmez için kaynıyor

 Yozgat  ın Dayılı köyü Araplı çiftliğinde kış hazırlıklarına başlayan çiftçiler , topladıkları üzümleri kurdukları kazanlarda kaynatarak  pekmez  yapımına başladı.

milliyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

İHA

Yozgat ta kış aylarında sofraların vazgeçilmezi olan  pekmez  , bağ bozumu ile birlikte kaynamaya başladı. Anadolu’da yoğun olarak tüketilen  pekmez  , üzüm üreticilerinin meşakkatli uğraşları sonucunda hazırlanıyor. Sabahın erken saatinde üzüm bağlarının yolunu tutan üreticiler , üzümün pekmeze olan yolculuğunu başlatıyor. Bağlardan toplanan salkım salkım üzümler , ilk olarak özel  pekmez  toprağıyla buluşuyor. Ardından toprakla karışması için ezilen üzümler , kıvama geldikten sonra kaynatılmak üzere büyük kazanlara konuyor. Meşe odunu ateşinde 2-3 saat sürekli karıştırılarak kaynatılan üzümler , kıvama geldikten sonra süzgeçten geçiriliyor. Bekleme süresinin ardından kavanozlara alınan  pekmez  , satılmak üzere tezgahlardaki yerini alıyor.

Dayılı köyü Araplı çiftliğinde bulunan 85 dönüm bağda üzüm üreten gurbetçi kardeşler Mustafa Çınar ve Kenan Çınar da  pekmez  üretimine başladı. 7 yıldır  pekmez  ürettiklerini belirten Mustafa Çınar , bu süre içerisinde  pekmez  üretiminin en ince detaylarını öğrendiklerini söyledi.

Kaliteli üzüm pekmezi üretiminde 3 faktörün öneminden bahseden Çınar , "Pekmezin kaynatılmasında meşe odunu kullanıyoruz. Pekmezin kıvamını ayarlamak çok önemli ve bir de pekmezin toprağını doğru seçmek kaliteli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =