Kilis’te dünyada benzeri olmayan fıstık üretildi

Kilisli  fıstık  üreticisi Mümtaz Akıncı ,  fıstık  üretimi alanında yaptığı çalışmalar ile  dünyada  eşi  benzeri   olmayan  “Akıncı” fıstığını üreterek tescilini yaptırdı.

milliyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

İHA

Kilis’te uzun süreden beri  fıstık  üretimi yapan kendine özgü aşılama yöntemiyle özel  fıstık  üretti. En iyi  fıstık  yetiştiricisi ünvanları da bulunan Mümtaz Akıncı , ürettiği fıstıklar ile ikinci kez tescil yaptırdı. Daha önce yetiştirdiği Mümtaz Fıstığını tescil yaptıran Mümtaz Akıncı , Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 4 yıldır her aşaması incelediği araştırdığı ve sonrada onay verdiği “Akıncı” fıstığının tescilini de aldı.

Kilis’te 1970’li yıllarda 5 kez üst üste Ziraat Odası Başkanlığı yapan yıllarca yerel gazetecinin yazı işleri müdürlüğünden emekli olan  fıstık  üreticisi 74 yaşındaki Mümtaz Akıncı ,  fıstık  üretimine olan merakını şöyle anlattı:

“5 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra askerliğimi bitirdikten sonra istifa ederek , çiftçiliğe başladım. Bütün hevesim ağaç , doğa , bu nedenle bu  fıstık  ağaçlarını yetiştirdim. Antep fıstığı , Siirt fıstığı üretiyorum. Birde Akını fıstığımız meydana geldi.  Akıncı fıstığı üzerine Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nü çağırdım. Akıncı çeşidi fıstığı ürettiğimizi söyledim. Gelerek baktılar , bu farklı bir çeşit dediler. Ankara’dan  da ekipler gelerek inceleme yaptılar. Yaz , kış ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =