Tanpınar arşivi dijital ortama aktarıldı

"Huzur" , "Saatleri Ayarlama Enstitüsü" ve "Beş Şehir" gibi unutulmaz eserlere imza atan Türk edebiyatının yapı taşlarından Ahmet Hamdi Tanpınar'ın  arşivi   dijital  ortam aktarıldı.

haber7
0

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Handan İnci , Türk edebiyat tarihi açısından büyük öneme sahip olan ve ailesi tarafından vefatından sonra İstanbul Üniversitesi (İÜ) Türkiyat Enstitüsü ne bağışlanan  Tanpınar  arşivini  dijital   ortama  aktararak korumak için kolları sıvadı.

İnci , Marmara Üniversitesi nden Prof. Dr. Tuba Karatepe ve ekibiyle Türkiyat Enstitüsü nün desteği ve izniyle geçen yılın sonunda çalışmalara başladı. Bu kapsamda 6 bine yakın sayfa taranarak bilgisayara yüklenerek , eserlerin yıpranmasının , kaybolmasının önüne geçildi.

Dijital arşivdeki belgelerin tasnifi bittikten sonra ortaya çıkan belgelerin kitaplaşmaya uygun olanları bir kitapta toplanarak okuyucuya sunulacak. Diğer belgelerin ise "www.tanpinarmerkezi.com" adlı internet sitesinde yayımlanması planlanıyor.

Bunun için MSGSÜ bünyesinde yazar adına  Tanpınar  Edebiyat ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =