Myanmar lideri Arakan daki  insan hakları ihlallerini  kınadı

BMGK toplantısına katılmayan  Myanmar   lideri  Aung San Suu Kyi ,  Arakan  krizinde yaşanan tüm "insan  hakları   ihlallerini  ve hukuksuz şiddeti" kınadı.

milliyet
0

Myanmar ın fiili  lideri  Aung San Suu Kyi , Salı günü  Myanmar  televizyonlarında yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında ,  Arakan  krizinde yaşanan tüm "insan  hakları   ihlallerini  ve hukuksuz şiddeti" kınadı.

Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu nun , 25 Ağustos tarihinde  Arakan  eyaletindeki polis noktalarına saldırı düzenlemesi sonrası ,  Myanmar  ordusu büyük bir operasyon başlatmış , 400 binden fazla Arakanlı Müslüman , ülkeyi terk ederek Bangladeş e sığınmıştı.

BMGK ya katılmadı

BM nin New York ta gerçekleşen Genel Kurulu na katılmayan Aung San Suu Kyi , bunun yerine televizyonlardan yarım saatlik bir demeç verdi.

Myanmar ın başkenti Naypyitaw da yaptığı açıklamada "Eyalette barış , istikrar ve hukukun üstünlüğünü yeniden sağlamak amacımıza bağlıyız" diye konuştu.

Çatışmaların ortasında kalan siviller için de derin bir üzüntü duyduğunu söyleyen Suu Kyi , Müslümanlarla konuşarak neden ülkeyi terk ettiklerini sormak istediğini dile getirdi.

5 Eylül den bu yana bölgede "hiç silahlı çatışma yaşanmadığını ve operasyon yapılmadığını" söyleyen Suu Kyi , sözlerini şöyle sürdürdü:

"Toplu göçün nedenini merak ediyoruz. Kaçanlarla olduğu gibi , kaçmayanlarla da konuşmak istiyoruz.  Arakan  da evlerinde kalan ve göçe katılmayan çok sayıda Müslüman olduğuna ilişkin çok az şey biliniyor."

"Arakanlı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =