Kuraklık Çıldır Gölünü vurdu

Türkiye’nin en önemli göllerinden birisi olan  Çıldır   Gölünü   kuraklık  vurdu.  Çıldır  Gölünün suyu yaklaşık 4 metre çekildi.

haber7
0

Kars ili ile Ardahan ilinin ortak kullandığı Çıldır Gölünde son 10 yılın en kurak dönemi yaşanıyor. Yaban hayatına da ev sahipliği yapan Çıldır Gölünde su seviyesinin hızlı düşmesi vatandaşları da şaşırıyor. Yüzölçümü 115 kilometre olan Çıldır Gölü’nün suyunun çekilmesinin en büyük sebebinin  kuraklık  olduğunu ifade eden vatandaşlar , bölgeye 40 gündür yağmur yağmadığını belirttiler.

Kuraklık olduğu için gölün suyunun çekildiğine dikkat Remzi Kara , “Kuraklık mevsimi olduğu için , kuraklıktan oldu. Çok sıkıntı oldu. Şimdi bakalım ne olacak. İnşallah yağmur yağar dolar” dedi.

"AŞIRI KURAKLIKTAN OLDU"

Bu yıl aşırı  kuraklık  olduğunu belirten Suat Sarıçayır , “Yağmur yamadı , dağlardan kar suyu fazla geliyordu , bu sene gelmedi. En büyük sebebi kuraklık. İlk kez bu kadar çekildi , bu yıl , bütün kaynaklar kurudu. Bu göle yazık olur , bunun şimdi kıyıdan 1 metre gitmesi , ortadan 3 metre gitmesi anlamına gelir. Gölün derin yerleri 2-3 metre çekildi. Kenardan 4 metre çekilen yerler var. En büyük sebebi kuraklıktır. Aşırı  kuraklık  oldu. Burada bizim aşırı yağmurlar yağardı. Bu yıl yaklaşık 40 gündür 1 kere normal bir yağmur yağdı” diye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =