İntihar oyunu  Mavi Balina
Etiketler:

Gençler arasında yayılan ve dünya çapında yüzlerce intihar olayıyla bağdaştırılan  Mavi   Balina  isimli oyununun yaratıcısı Rusya da 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak "oyunla" ilişkilendirilen ölümler sonlanmış değil.

milliyet
0

Almanya da yaşayan 14 yaşındaki Furkan Şen isimli bir çocuk ile Türkiye de yaşayan 24 yaşındaki Evrim Mertin isimli gencin intiharlarının arkasında da "sanal şantajın" olduğu düşünülüyor.

Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden , çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor.

50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi , belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi , yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor.

50. günün sonunda ise kişiye son aşama olan "yüksekten atlayarak ya da kendini asarak" intihar etme komutu veriliyor.

 Mavi   Balina  adlı oyunda yönetici konumunda olan kişilerin , kişisel bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına şantaj da yaptığı bu şekilde oyunda kalmaya zorladıkları ifade ediliyor.

WhatsApp mesajı ile gelen bir link ile katıldı

Hindistan ın güney doğusundaki Karaikal şehrinde yaşayan 22 yaşındaki Alexander isimli bir kişi de , intihar oyunundan kardeşinin durumdan haberdar olarak polise haber vermesi ile kurtuldu.

22 yaşındaki genç adam ,  Mavi   Balina   oyunu  ile WhatsApp mesajlaşma programı üzerinden kendisine yollanan bir link aracılığı ile tanıştığını açıklayarak şunları söyledi:

"Mavi  Balina  telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun , link aracılığı ile kişilerin bir yönetici ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =