Yer: Çanakkale! Kazdıkça iskelet çıktı

Çanakkale'deki 2 bin 600 yıllık Parion Antik Kenti'nde , bu sezon kazılarında açılan oda mezardan 1'i çocuk toplam 24 kişiye ait  iskelet  çıktı.

haber7
0

Arkeologları şaşkına çeviren M.S. 1 nci Yüzyıl ile 3 üncü Yüzyıl arasında kullanıldığı tespit edilen mezardaki çoklu definin gizemini , gelecek yıl yapılacak antropolojik araştırmaların aydınlatacağı bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı , Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü nün izniyle , İçdaş A.Ş. resmi sponsorluğunda ,  Çanakkale  nin Biga İlçesi ne bağlı Kemer Köyü ndeki geçmişi 2 bin 600 yıl öncesine dayanan Parion Antik Kenti nde , 3 Temmuz da başlayan bu sezon kazıları tamamlandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş başkanlığında yürütülen kazılarda , yeni buluntular ortaya çıktı. Bu buluntuların en ilginç olanı ise , 2011 yılında kaçak kazılar sonucu ortaya çıkan ve bu yıl sonuncusu açılan oda mezardan çıkan iskeletler oldu.

Parion Antik Kenti nde , Kuzey ve Güney nekropollerin dışında Toprak Kuleler Mevkisi nde oda mezarların bulunduğu alanının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =