Herakles ülkesine döndü

Perge’den kaçırılan  Herakles  Lahdi 50 yıl sonra topraklarına geri döndü. Lahit Antalya Müzesi’ndeki ikizinin yanında 22 Eylül’den itibaren sergilenmeye başlanacak.

hurriyet
0

PERGE antik kentinde 1960’lı yıllarda yapılan bir kaçak kazıda bulunan ve yurtdışına kaçırılan  Herakles  Lahdi uzun hukuk mücadelesinden sonra Antalya’ya döndü. Lahdi Antalya’ya götürmek üzere İsviçre’ye giden Antalya Müzesi yetkililerinin denetiminde THY uçağıyla Antalya Havalimanı’na inen lahdi Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt , Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram , Antalya Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar VIP Lounge’da karşıladı.

MÜZEYE TAŞINDI
Herakles lahidi havalimanından Antalya Müzesi’ne taşındı. Müzede ikizinin yer aldığı salon  Herakles  Lahdi’nin sergilenmesi için hazırlandı. Lahit 22 Eylül Cuma günü Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılacağı törenle sergiye açılacak. Kültür Bakanlığı yetkilileri , Almanya , ABD , Rusya , Avusturya , Belçika , Bulgaristan , Danimarka , Fransa , İngiltere , İrlanda , İsrail , İtalya , Macaristan , Moldova , Polonya ve Portekiz’deki eserlerin de takibinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =