Rusya ve Belarus tan ortak tatbikat

Rus-Belarus  ortak  askeri tatbikatı Zapad-2017 başladı.  Rusya  Savunma Bakanlığı , tatbikatın herhangi bir devlete yönelik olmadığını açıkladı.

milliyet
0

AA

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre , her iki ülkenin  topraklarında gerçekleştirilen tatbikata  Belarus   tan  yaklaşık 7 bin 200 ,  Rusya dan ise 5 bin 500 olmak üzere toplam 12 bin 700 asker katılıyor.

Açıklamada ayrıca , tatbikatta 70 savaş uçağı , 250 tank , 200 topçu  sistemi , 10 savaş gemisi , füze savunma sistemleri ve havan topları dahil olmak  üzere  680 askeri aracın kullanıldığı kaydedildi.

Adı "Batı" anlamına gelen tatbikatın , her iki ülkenin genelkurmay  başkanlığının yönetiminde gerçekleştiği belirtilen açıklamada , "Rus ve  Belarus   ordularının  ortak  eğitimi tamamen savunma amaçlıdır.  tatbikat  herhangi bir  devlete yöneltilmemiştir." denildi.

Açıklamada , tatbikatın amacı , askeri birliklerin farklı seviyelerde  birlikte çalışabilirliğinin geliştirilmesi , silahların komuta edilmesi ve askeri  olayların modern silahlar kullanılarak planlanması konusundaki becerilerin  yönetilmesi olarak ifade edildi.

Tatbikat 20 Eylül de ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =