DENİZE kıyısı bulunmayan  Kahramanmaraş  tan , 55 ülkeye  yılda  20  milyon   dolarlık  6 bin ton alabalık  ihraç  ediyor. Türkiye nin en büyük  balık  işleme ve paketleme tesisinin de bulunduğu kentte alabalık sektöründe 4 bin kişi çalışıyor.

milliyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

İHA

Dondurması , biberi ve tarhanasıyla ünlü olan  Kahramanmaraş  , yetiştirdiği alabalıklarla da adını duyurmaya başladı. Akarsu kenarlarına beton havuzlardan yapılan tesislerde 1970 li yıllarda amatörce başlayan alabalık üretimi aradan geçen zamanda artmaya ve profesyonelce yapılmaya başladı. 2003 te Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nın alabalık üretimini desteklemesiyle birlikte alabalık üretimine ilgi artmaya başladı ve karada beton havuzlar dışında baraj göllerinde de yeni tesisler açıldı.

TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK TESİSİ KAHRAMANMARAŞ TA

Alabalık üretimindeki bu potansiyel nedeniyle , bir holding tarafından kente  balık  işleme ve paketleme tesisi kuruldu. Yıllık 18 bin ton işleme ve paketleme kapasitesiyle Türkiye nin en büyük tesisinin  Kahramanmaraş  a kurulmasıyla birçok tesis kapasitesini artırırken , yeni tesisler de açılmaya başladı.  Kahramanmaraş  , 41 alabalık ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =