Son dakika... Türkiye den Bağdat a referandum desteği

Ankara , Irak meclisinin Barzani yönetiminin aldığı bağımsızlık referandumunu reddetmesini memnuniyetle karşıladığını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı , Irak ın kuzeyinde bir  referandum  yapılmasının bedeli olacağının altını çizdi.

milliyet
0

milliyet.com.tr

Dışişleri Bakanlığı , internet sitesinde yer verdiği açıklamayla Irak taki  dakika  haberleri">Bağdat  yönetimine destek verdi ve IKBY nin aldığı bağımsızlık referandumuna karşı olduğunu bir kez daha vurguladı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Irak Temsilciler Meclisi’nin , IKBY tarafından yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun yasadışı olduğu ve bu girişimin reddedildiği yönünde 12 Eylül 2017 tarihinde aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz.

IKBY tarafından 25 Eylül 2017 tarihinde yapılması planlanan referandumun IKBY başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkı ile bölgemiz açısından arzettiği risklere müteaddit açıklamalarımızla dikkat çekmiş ve bu girişim aleyhindeki görüşlerimizi şüpheye yer bırakmayacak şekilde kayda geçirmiştik.

Irak Temsilciler Meclisi’nin 12 Eylül tarihli kararını da Irak’ın siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne atfedilen önemin net bir ifadesi olarak görüyor ve kuvvetle destekliyoruz.

Ülkemizin ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =