Taşıyıcı anneliğe 5 yıla kadar hapis cezası

Sağlık Bakanlığı ,  Taşıyıcı  anneliği “organ ve doku ticareti” kapsamına alacak hukuki düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

milliyet
0

ANKARA Milliyet

Buna göre eşlerin herhangi birinden alınan üreme hücrelerinin başka kişilere uygulanması ve  Taşıyıcı  annelik yoluyla çocuk sahibi olunması halinde , bu kişiler hakkında “Hukuka aykırı yollarla elde edilmiş olan organ veya dokuyu saklamak , nakletmek veya aşılamak” suçundan 2 yıldan 5  yıla   kadar   hapis   cezası  uygulanacak.

Türk Ceza Kanunu’nun 231. maddesinde , “Bir çocuğun soy bağını değiştiren veya gizleyen kişi , bir yıldan üç  yıla   kadar   hapis   cezası  ile cezalandırılır” ifadesi , Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği’nin 4. maddesinin f bendinde de “Sadece anne adayının yumurtası ile kocanın spermi çeşitli yöntemlerle döllenerek anne adayının rahmine transfer edilebilir” deniliyor. Aynı yönetmeliğin 2. ekine göre ise suni döllenme tedavisi uygulanacak olanların evli çift olmaları , sadece kendilerine ait üreme hücrelerinin kullanılması gerekiyor.


window._taboola = window._taboola || []; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =