Rus yazılım firmasına ABD federal kurumlarında yasak getirildi

 ABD  İç Güvenlik Bakanlığı ,  federal  kurumlara , Rusya menşeli "Kaspersky  Lab" adlı firmanın yazılımlarını kullanmamaları talimatını verdi - Bakanlık ,  şirket ile  Rus  hükümeti arasında bağlantı olabileceğinden şüphe ediyor

milliyet
0

AA

ABD İç Güvenlik Bakanlığı , "Ulusal güvenlik riski"  taşıdığı gerekçesiyle Rusya kökenli "Kaspersky Lab" adlı firmanın yazılımlarının  Amerikan  federal   kurumlarında  kullanılmamasını istedi. 

Rus şirketin ürünleriyle ilgili olarak İç Güvenlik Bakan Vekili Elaine  Duke ,  federal  kurumlara yazılı bir talimat gönderdi.

Talimatta ,  Rus  menşeli firmanın ürettiği tüm yazılımların  ABD  hükümetine bağlı kurumlarda artık kullanılmaması istendi ve ilgili firmanın  Rus   hükümeti ile bağlantılı olduğundan endişe edildiği belirtildi.

Firma ile  Rus  hükümeti arasında bağ olduğu iddiası

Bakanlığın talimatında , söz konusu firma ürünlerinin "Dosyalara geniş bir şekilde erişebildiği ve gizlilikle ilgili sorunlara neden olabileceği"  endişesinin taşındığına vurgu yapılarak , "Bakanlık , Kaspersky yetkilileri ile  Rus   istihbaratı ve diğer hükümet kurumları arasında bağlar olduğundan endişelidir." ifadesi kullanıldı.

Talimatı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =