Fransa'da ırkçılık karşıtı komedyene yeni yasak

Fransa'da , yabancılar , Müslümanlar ve siyahilere yönelik ayrımcılığı gündeme getirmesiyle tanınan  komedyen   Dieudonne  M'Bala'nın  yeni  gösterisi Marsilya'da yasaklandı.

haber7
0

Marsilya Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada , Dieudonne sahne ismiyle tanınan Dieudonne M Bala nın 19 Kasım da kentte sahneleyeceği gösterisinin "kamu düzenini bozacağı" gerekçesiyle iptal edildiği bildirildi.

Dieudonne nin Metz , Lyon , Strazburg , Marsilya , Toulon , Bordeaux gibi şehirleri kapsayan "Savaş" isimli  yeni  oyununun turnesinin 28 Ekim de Grenoble ayağı da geçtiğimiz günlerde aynı gerekçeyle iptal edilmişti.

Fransa nın en çok takip edilen komedyenlerinden Kamerun asıllı  Dieudonne  , son dönemde birçok kez yargılandı. Eski Başbakan Manuel Valls ile girdiği polemiklerle de gündeme gelen  Dieudonne  , sahnede Yahudi soykırımını hafife aldığı gerekçesiyle de mahkum edilmişti.

Bir önceki oyunu "Duvar" ile de tepki çeken oyuncunun , birçok şehirde sahne alması yasaklanmış , oyuncu Paris saldırıları sonrası "Kendimi Charlie Coulibaly gibi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =