Fransa dan S-400 açıklaması: Türkiye nin bağımsız bir seçimidir

 Fransa  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Romatet-Espagne ,  Türkiye nin Rusya dan S-400 füze savunma sistemleri almasının NATO ülkelerinin  üzerinde yorum yapacağı bir durum olmadığını söyledi.

milliyet
0

AA

Romatet-Espagne , bugün yapılan basın toplantısında ,  Türkiye  nin  Rusya dan S-400 füze savunma sistemleri almasına ilişkin bir soru üzerine ,  "Türkiye nin bu askeri ekipmanları alması  bağımsız  bir seçimdir ve NATO  ülkelerinin üzerinde yorum yapacağı bir durum değildir." dedi.

NATO daki müttefiklerinin , bölgesindeki güvenlik tehditleri ile  mücadelesinde  Türkiye  yi güçlü bir şekilde desteklediğini ifade eden  Romatet-Espagne NATO nun 2013 ten bu yana ,  Türkiye  nin talebi doğrultusunda  ülkenin doğusunda füze savunma sistemleri bulundurduğuna dikkati çekti.

Romatet-Espagne , bu çerçevede NATO AWACS erken uyarı uçakları ve  gemilerle de bir dizi önlem alındığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , bugün yaptığı açıklamada , "Önemli  adımlar atıyoruz , şurada bir S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler. Ne  olacaktı , sizi mi bekleyeceğiz? Bütün güvenlik noktasında tedbirlerimizi alıyoruz  ve alacağız. Çok daha basitleri var , tabii ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =