Karşılıksız çek sayısında büyük düşüş

Ocak - ağustos döneminde  Karşılıksız  işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 ,5 oranında , adedi ise yüzde 42 ,4 oranında azaldı.

milliyet
0

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi , Ağustos ayı  çek  raporunu yayımladı. Verilere göre; 2017 yılının ilk sekiz ayında , bankalara ibraz edilen toplam  çek  tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 ,4 artarak 500 milyar TL , toplam  çek  adedi ise yüzde 9 azalarak 13 milyon adet seviyesinde gerçekleşti.

Ocak - Ağustos döneminde parasal tutarı 11 milyar TL olan 303 bin adet çeke  Karşılıksız  işlemi yapıldı.  Karşılıksız  işlemi yapılan 2 milyar TL tutarındaki 66 bin adet  çek  daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 ,5 oranında , adedi ise yüzde 42 ,4 oranında azaldı.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı , tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 1 ,6 puan azalarak yüzde 2 ,3 olurken , adet olarak 1 ,3 puan azalışla yüzde 2 ,3 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan  çek  tutarının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla; İstanbul , Ankara , İzmir , Bursa ve Antalya olurken , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =