Almanya'ya ihracat arttı!

Türkiye'nin dış ticareti , diplomasideki gelişmelerden bağımsız olumlu seyrini sürdürüyor.  Almanya  , Irak , ABD , Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere yapılan  ihracat  arttı.

haber7
0

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre ,  Türkiye  nin bu yılın 8 ayındaki ihracatı yüzde 10 ,82 artışla 103 milyar 348 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye nin en fazla  ihracat  yaptığı ülkeler sıralamasında başı son dönemde siyasi gerginliğin yaşandığı  Almanya  çekti. Ocak-ağustos döneminde  Almanya  ya  ihracat  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 ,12 artışla 9 milyar 786 milyon dolar oldu.

Güvenlik sorunu ve Başika kampı nedeniyle diplomatik mesajların verildiği Irak a ise 6 milyar 360 milyon dolarlık  ihracat  yapıldı.  Türkiye  nin Irak a ihracatı bu yılın 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 ,28 artış gösterdi. İngiltere ye yapılan  ihracat  ise aynı dönemde 6 milyar 231 milyon dolar oldu. ABD ye yapılan  ihracat  ise bu dönemde yüzde 33 ,9 artışla 4 milyar 318 milyon dolardan 5 milyar 784 milyon dolara yükseldi.

BAE ye  ihracat  yüzde 149 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =