Burdur da bulundu! Tam 5 bin yıllık...
Etiketler:

Hacılar Büyük Höyük te arkeologlar tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmalarında 5 bin yıl öncesine ait küp , testi ve çömlekler bulundu.

milliyet
0

DHA

Batı Anadolu nun bilinen en eski yerleşim yerlerinden Hacılar Köyü ndeki Büyük Höyük te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak başkanlığında devam eden kazılarda , kent yaşantısına ait önemli bulgular ortaya çıkartıldı.

Kazı çalışmalarında arkeologlar tarafından 5 bin  yıllık  olduğu tahmin edilen küpler bulundu. Küplerin içinde ise diğer tarihi çömlekler ve testiler çıkartıldı.


KAZILAR 2011 DE BAŞLADI


Kazı başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak , bölgenin MÖ 3 üncü bin yıl başlarında kurulmuş bir yerleşme olduğunu söyledi. 2011 yılında başlayan kazılarda şimdiye kadar 300 metrelik alanda 37 tane mekankazamat açtıklarını anlatan Umurtak , İlk yıllardaki öngörümüzle ve bulduklarımızla bu yıl bulduklarımız birbirini desteklemekte. Her bir kazamatın ailelerin , insanların yaşadığı avlularında günlük yaşamın , domestik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =