Macron, Trump ve Abe ile Kuzey Kore yi görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron  , ABD Başkanı Donald  Trump ve Japonya Başbakanı Şinzo  Abe  ile telefonda  Kuzey   Kore  ile ilgili  gelişmeleri ele aldı.

milliyet
0

AA

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee den yapılan açıklamada , "Üç  liderin telefon görüşmesinde  Kuzey   Kore  yönetimine karşı uluslararası toplumun   birlik içinde ve sert bir tepki vermesi gerektiğinin" vurgulandığı belirtildi.

Görüşmede ,  Macron  un ,  Kuzey   Kore  nin tekrarlanan provokasyonlarının  barış ve uluslararası güvenliğe tehdit olduğunu ifade ettiği kaydedilen  açıklamada ,  Macron  un ayrıca Fransa nın Japonya ile dayanışma içinde olduğunu da  Abe ye ilettiği bildirildi.

Son aylarda bölgesinde yaptığı nükleer denemeler ve fırlattığı uzun  menzilli füzelerle komşu ülkeler ve ABD yi tehdit etmeyi sürdüren  Kuzey   Kore  ye  karşı uluslararası toplumun nasıl bir tavır takınacağı henüz netleşmiş değil.

Pyongyang rejiminin , geçen temmuz ayında yaptığı 2 uzun menzilli füze  denemesinin ardından , BM Güvenlik Konseyi 5 Ağustos ta  Kuzey   Kore  nin en önemli  gelir kaynaklarından kömür , demir , kurşun ile deniz ürünleri ihracatına yasak  konulması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =