Silifke zeytin üretiminde iddialı

Türkiye'de meyvelerin ilk hasadının yapıldığı Mersin'in  Silifke  ilçesi , 25 bin dönüme ulaşan bahçelerde  zeytin   üretiminde  de söz sahibi olmak istiyor.

haber7
0

Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun , birçok ürünün yetiştirildiği ilçede son yıllarda  zeytin  üretiminde de atağa geçildiğini söyledi.

Tüccarların  zeytin  bahçelerini gezmeye başladığını anlatan Doygun , "İlçe genelindeki 25 bin dönüm  zeytin  bahçesinde sezonda 5 bin ton sofralık , bir o kadar da yağlık  zeytin  hasadı yapılacak. Sofralık zeytinin kilogramı şu anda 5-6 lira civarında. Yağlık zeytinde de beklentimiz yüksek. Zeytinin yüzde 60 ı sofralık , yüzde 40 ı yağlık olarak değerlendiriliyor. İnşaallah , iyi bir hasat sezonu geçiririz ve üreticilerin yüzü güler. Şu anda da sofralık yeşil  zeytin  hasadına başlandı." diye konuştu.

VERİMLİ HALE DÖNÜŞTÜ

Doygun ,  Silifke  nin iklim özellikleri ve toprak yapısı sayesinde zeytinin bu yörede Türkiye nin diğer illerine göre daha erken olgunlaşıp , toplanmaya başlandığını , çiftçilerin bu ürünü değerlendirmesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =