Rus petrol devi yüzde 14 hissesi Çin'e geçti

Çinli enerji holding şirketi  CEFC  ,  Rus petrol şirketi  Rosneft'in  yüzde  14.16'sını Glencore ve Katar ulusal varlık fonundan 9.1 milyar dolara satın aldı

haber7
0

İngiltere-İsviçre ortaklığındaki Glencore ve Katar devlet fonundan oluşan konsorsiyumun ,  Rus petrol şirketi  Rosneft teki yüzde 14 ,16 lık hissesini , 9 ,1 milyar dolara Çin in China Energy Company (CEFC) Limited Şirketi ne satacağı bildirildi.

Glencore dan yapılan açıklamada , Katar devlet fonuyla oluşturulan konsorsiyuma ait Rosneft hisselerinin yüzde 14 ,16 lık kısmının , Çinli  CEFC  e satılması kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada , hisse satışının 9 ,1 milyar dolara gerçekleşeceği , satışın ilgili tüm kurumların onayından sonra resmiyet kazanacağı kaydedildi. Yapılan açıklamada Pekin ile Moskova arasındaki enerji işbirliğinin güçlendiğine vurgu yapıldı.

Rosneft in devlete ait olan yüzde 19 ,5 lik  hissesi  ise 2016 Aralık ta 10 ,5 milyar euroya , Glencore ve Katar devlet fonundan oluşan konsorsiyuma satılmıştı.

Satış işleminin gerçekleşmesi halinde , Glencore un Rosneft teki hisse oranı yüzde 0 ,5 e , Katar devlet fonunun ise ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =