İzmir de ayakkabı ihracatı hedefi 100 milyon dolar

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş , "Yüksek oranda yerli imalat yapan  ayakkabı  sektörü , Türkiye genelinde 1 milyar  dolar  , İzmir’de ise  100   milyon   dolar  ihracat barajını kısa zamanda aşma hedefine odaklanmalı" dedi.

milliyet
0

AA

İzmir Ticaret Odası

Demirtaş , yaptığı yazılı açıklamada ,  ayakkabı  sektörünün Türkiye genelinde dış ticaret açığı ,  İzmir  de ise dış ticaret fazlası verdiğini belirtti.

Ayakkabıda 2009 da 290  milyon   dolar  olan ülke ihracatının , 2016 yılında 704  milyon  dolara ulaştığını kaydeden Demirtaş , "Türk  ayakkabı  sektörü , Rusya ve İtalya gibi  ayakkabı  ve deri pazarının güçlü aktörlerine kafa tutacak pozisyona geldi. Ancak hala ihracat yoğun olarak yapılmıyor. Dünya  ayakkabı   ihracatı  içinde Türkiye’nin payının yüzde 0 ,49 olması , yoğunlukla yurt içine mal verildiğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Demirtaş , İzmir’in Türkiye  ayakkabı  ihracatının yüzde 5 ini üstlendiğine dikkat çekerek , şunları kaydetti: "İzmir in  ayakkabı   ihracatı  2009 yılında 20  milyon  dolarken 2016 yılında 35  milyon  dolara ulaştı. Aynı dönemde  ayakkabı  ithalatı ise 17  milyon  dolardan 10  milyon  dolara düştü. İzmir’de  ayakkabı  sektörü 2016 yılında 24 ,5  milyon  dolarlık ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =