O şehirde 8 bin yıllık lider mühürleri bulundu!

Kahramanmaraş'taki  Domuztepe  Höyüğü'nde sürdürülen arkeolojik kazılarda yaklaşık 8 bin yıl öncesine ait , pişmiş topraklardan yapılmış  lider   mühürleri  bulundu.

haber7
0

Pazarcık ilçesine bağlı Kelibişler Mahallesi yakınındaki höyükte , Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Tekin tarafından 2013 te  Kahramanmaraş  Müze Müdürlüğü koordinesinde başlatılan , 2015 ten bu yana da Bakanlar Kurulu kararıyla yürütülen kazı çalışmalarına devam ediliyor.

Bu yılki bölümü tamamlanan arkeolojik kazılarda başta Hristiyan dünyasında Noel ağacı şekline dönüşen "hayat ağacı" motifli kaplar , dericilik faaliyetinde kullanılan "biz aleti" gibi önemli malzemelerin ortaya çıkartıldığını ifade eden Tekin , şimdi de taş ve pişmiş topraktan yapılan önemli mühürler bulduklarını belirtti.

"Lider mührü çünkü geometrik"

Doç. Dr. Tekin , yaklaşık 8 bin yıl öncesine bakıldığında , bu dönemdeki hiyerarşinin eşitler arasında olduğunu , bir ailenin bireylerinin kendi içindeki hiyerarşisi yoksa bir birini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =