Kurban Bayramı arifesinde mezarlıklarda ellerinde çapa ve su bidonlarıyla dolaşan "mezar çapacıları" , ücret karşılığında kabirlerin üzerindeki otları biçiyor , mermerleri temizliyor , çiçeklerin bakımını yapıyor.  Mezar  çapacısı Har

milliyet
0

AA

İstanbul daki mezarlıklarda ellerinde çapa ve su bidonlarıyla dolaşan ve ücret karşılığında kabirleri temizleyen "mezar çapacıları" , Kurban Bayramı arifesinde yoğun mesai yapıyor. 

Arife günü yakınlarının kabirlerini ziyaret etmek amacıyla mezarlıklara giden İstanbulluları , ellerinde çapa ve su bidonlarıyla bekleyen "mezar çapacıları" karşılıyor.

Kabir başında dua eden vatandaşların yanına giderek "Çapacı ister misiniz?" diye soran bir nevi temizlikçiler , İstanbul da adeta yeni bir meslek icat etmiş durumda.

Mezarlıkta "çapacı" diye bağırarak gezen , mezarın üzerine dökülecek suyu taşıyan "mezar çapacıları" , ziyaretçilerin talebi üzerine kabirlerin üzerindeki otları biçiyor , mermerleri temizliyor , çiçekleri çapaladıktan sonra suluyor.

Bu işlerin karşılığında belli bir ücret istemeyen  Mezar   çapacıları  , ziyaretçilerin gönlünden kopan ücretle yetiniyor.

"Çok şükür ekmeğimiz çıkıyor"

Şişli deki Feriköy Mezarlığı nın neredeyse her köşesinde bir çapacı iş başında. Burada çalışan Harun Kurt ,  Mezar  temizliği işini yaparak 5 yıldır para kazanmaya çalıştığını söyledi. Kimseden belli bir ücret istemediğini ifade eden Kurt , "Yakınlarının mezarını temizleten kişiler gönüllerinden ne koparsa bir şeyler veriyor. Bu da bize yetiyor. Özellikle bayramdan bir gün önce yani ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 3 =