'Doğalgaz talebi 50 milyar metreküp olacak'

Türkiye’nin bu yıl toplam  Doğalgaz  talebinin geçen yıla göre yaklaşık yüzde 10 artarak 50  milyar  metreküpe ulaşacağı bildirildi.

haber7
0

Türkiye  Doğalgaz  Dağıtıcıları Birliği Derneği nden (GAZBİR) yapılan yazılı açıklamaya göre , ülkede  Doğalgaz  tüketimi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı nın aldığı tedbirler ve  Doğalgaz  dağıtım şirketlerinin yeni yatırımları sayesinde her yıl artarken sisteme yılda 1 milyon yeni abone ekleniyor.

Açıklamaya göre ,  Doğalgaz  piyasasında yürütülen yeni yatırımlar ile toplam  Doğalgaz  kullanıcısının 50 milyona ulaşması amaçlanıyor.

Geçen yıl  Türkiye  de toplam  Doğalgaz  tüketimi 46 ,3  milyar  metreküp olarak gerçekleşti. GAZBİR verilerine göre , 2017 de Türkiye’nin toplam  Doğalgaz   talebi  geçen yıla göre yaklaşık yüzde 10 artarak 50  milyar  metreküp olacak.

AB üyesi 28 ülkenin geçen yıl toplam  Doğalgaz  tüketiminin 475  milyar  metreküp oldu. Açıklamada , bu yıl AB ülkelerindeki toplam tüketimin yüzde 4 artarak 500  milyar  metreküpe çıkacağı kaydedildi.

Türkiye de toplam  Doğalgaz  tüketimi AB üyesi ülkelerin tüketimleri ile kıyaslandığında toplam tüketimin yüzde 10 unu oluşturuyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =