Rusya ve İran’la Afrin mutabakatı! İşte son tarih

Türkiye , YPG’ye yapacağı operasyonun hazırlıklarını tamamlarken ,  Rusya  ve İran’la yapılan görüşmelerden  Afrin   mutabakatı  çıktı.

haber7
0

Moskova yönetimi operasyona karşlık ABD’nin de öncelik verdiği İdlib harekatına destek istedi. Ankara olumlu cevap verdi. Eş zamanlı operasyon için son  tarih  bayram sonrası.

Suriye’nin kuzeyinde YPG’ye yönelik operasyon hazırlıklarını tamamlayan Türkiye bir yandan da diplomatik zemini hazır hale getirmek için ABD ,  Rusya  ve İran’la da temas halinde. Astana süreci çerçevesinde Moskova ve Tahran’la çatışmasızlık bölgeleri için yapılan görüşmeler sürerken , Fırat Kalkanı’nın devamı olarak YPG’ye yapılacak operasyon da masaya geldi. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre  İran  ve  Rusya  ile operasyonun ilk hedefi olan Afrin’e yapılacak harekat için mutabakat sağlandı. Moskova ve Washington yönetiminin ise İdlib’deki El Nusra’ya yapılacak operasyona Türkiye’nin de destek vermesini istediği öğrenildi. Ankara’nın da olumlu cevap verdiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye’deki terör oluşumu projesinin kalbine soktuğumuz hançeri , yeni hamlelerle genişletmekte kararlıyız. Çok yakında bu konuda yeni ve önemli adımlarımız olacak” açıklamasıyla sinyalini verdiği operasyon için Kurban Bayramı sonrasının , son  tarih  olarak belirlendiği kaydedildi.

ABD ve PYD’nin operasyon yaptığı Rakka’dan kaçan DEAŞ’lı teröristlerin Tahrir el Şam’a (El Nusra) ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =