Taş baltasıyla gömülmüş

Beşiktaş - Mecidiyeköy metro çalışmalarında ortaya çıkarılan günümüzden 6 bin yıl öncesine uzanan yerleşim yeri büyük ilgi gördü.

hurriyet
0

Hürriyet’in haberinden sonra İstanbul Arkeoloji Müzeleri metro alanındaki arkeolojik çalışmalara ait bazı fotoğrafları sosyal medya hesabından yayınladı. Müze , ‘‘Başkanlığımızda yürütülen Beşiktaş metro istasyonunda sürdürülen arkeolojik kazılarda kent tarihine ışık tutan yeni kalıntılar açığa çıkarıldı’’ şeklinde bir açıklama ile iki mezarın fotoğrafını yayınladı.

Neolitik dönem olduğu tahmin edilen hoker (büzülmüş)pozisyonunda gömülü iskeletle ile birlikte  Taş  balta bulundu. Savaş aleti ile birlikte gömülmesinin dönemin bir âdeti olduğu düşüncesi ağır basıyor. Dairesel planlı yapıların varlığı , urne tipi mezarlar ve beraberindeki kullanım aletleri İstanbul tarihine bambaşka bir yön verecek. Uzmanların tipik Trakya yerleşim mimarisi olarak nitelendirdiği dairesel mimari kalıntıların farklı kullanım amaçlarına yönelik olabileceği , bir kutsal alan olma özelliği gibi merakla beklenen sonuçlar gündeme geldi.

YENİKAPI’DA DA ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =