Antalya nın susuz tarımı!Renk cümbüşü havadan görüntülendi

Renklerinin pastelleşmesi ve hijyenik olması amacıyla binlerce el dokuması halı ve kilime ev sahipliği yapan halı tarlalarında ortaya çıkan renk  cümbüşü  görsel şölene dönüştü. Değeri milyonlarca dolara ulaşan halılar Avrupa ülkele

milliyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

İHA

Döşemealtı ilçesinde tarlalar yaz mevsiminin son renkli günlerini yaşıyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinin yanı sıra , İran ve Irak’tan gelen birbirinden değerli el dokuması halı ve kilimler , yıkama işleminin ardından tarlalara serilerek , pastel renk almaları için bekletiliyor.

Dokuma tezgahlarında , kök boyayla boyanmış , üzerinde geometrik şekillerin yanı sıra muska , kartal , küpe , göz , sandık motiflerinin yer aldığı halı ve kilimlerin yönleri boyalarının tam alınması için belirli zaman aralıklarında değiştiriliyor. Yağmur ihtimalinden bir gün önce depolara kaldırılan halı ve kilimler güneşin yüzünü göstermesiyle yeniden tarlalara seriliyor. Halı ve kilimlerin güneşlenme süresi 10 ile 90 gün arasında değişirken , eylül ayının gelmesiyle birlikte işlemlerin sona ereceği belirtildi.

 Öte yandan binlerce halının serili olduğu tarla  havadan  görüntülendi. İşçilerin halıları çevirmesi , halı öbekleri ve nar ağaçları arasındaki birbirinden değerli halıların renk  cümbüşü  görsel bir şölen oluşturdu.

 "PASTELLEŞME HEDEFLENİYOR" 

 İşletme sorumlusu Mehmet Çelik , 10 yıldır sektörün içinde yer aldığını belirterek tarihi halı ve kilimlerin İstanbul’daki tüccarlar aracılığıyla kendilerine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =