Kurban keseceklere 'bıçak' uyarısı

 TESK  Genel Başkanı Bendevi Palandöken , her yıl kalitesiz , ucuz veya kör bıçak kullanımı sonucu ortalama 20 milyon lira değerinde  kurban  derisinin çöpe gittiğini belirtti.

haber7
0

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken , her yıl kalitesiz , ucuz veya kör  bıçak  kullanımı sonucu ortalama 20 milyon lira değerinde  kurban  derisinin çöpe gittiğini belirtti.

Palandöken , yazılı açıklamasında ,  kurban  derilerinin ekonomi için önemli olduğuna işaret ederek , Ekonomi Bakanlığının raporuna göre 2015 te  deri  ve  deri  mamulleri sektöründe 1 ,6 milyar dolar tutarında ithalat , 1 ,31 milyar dolar tutarında ise ihracat yapıldığına dikkati çekti.

Yüzde 40 ı demek

Deriler yüzülürken yapılan hatalar , derinin üzerinde et kesilmesi , zamanında tuzlanmaması , kesildikten sonra 2-3 saat içerisinde ilgili yere iletilmemesi gibi sebeplerle  kurban  derilerinin ziyan olduğuna vurgu yapan Palandöken , "Türkiye  deri  sanayisi her yıl 6 milyon büyükbaş , 60 milyon küçükbaş deriye ihtiyaç duyuyor. Her yıl , kalitesiz , ucuz veya kör  bıçak  kullanımı sonucu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =