Türk bilim insanlarından tarihi keşif

Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç  Türk   bilim  insanı ile bir doktora öğrencisi tarafından , Jüpiter benzeri bir "öte-gezegen" keşfedildi.

haber7
0

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve  Uzay  Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz , AA muhabirine yaptığı açıklamada , 2007 yılında Ankara Üniversitesi nden araştırmacıların liderliğinde başlattıkları , Türk , Japon ve Rus  bilim  adamlarından oluşan uluslararası bir proje çerçevesinde sürdürülen "gezegen arama" çalışmalarının ilk meyvesini verdiğini söyledi.

Son yıllarda bir TÜBİTAK projesi ile de desteklenen bu çalışma ile  AntalyaBakırlıtepe de bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi nde 1 ,5 metre ayna çaplı  Rus-Türk Teleskobu ile Japonya Okayama Astrofizik Gözlemevi nden işbirliği  çerçevesinde sağlanan iyodin hücresi aygıtı kullanılarak , çok hassas gözlemler  yaptıklarını belirten Yılmaz , bu analizler sonucunda yıldızları gözlediklerini ve  çıkan sonuçlardan da bazı değişimleri fark ettiklerini ifade etti.

Yılmaz , bazı değerlerin değişiminin , yeni bir  gezegen  kaynaklı  olabileceğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =