‘Örtmeye çalışmadım ama yine de hatalı davrandım’

Lyon  Katolik  Kilisesi Kardinali  Philippe Barbarin  ,  Bernard Preynat  isimli rahible ilgili cinsel istismar olaylarına müdahalede  hatalı  davrandığını kabul etti.

haber7
0

Barbarin , Le Monde gazetesine yaptığı açıklamada , 2009’da hakkında suçlamalar olan Preynat’ı görevden almak yerine başka bir bölgeye ataması konusunda , aldığı önlemlerin tehlikeyle aynı ölçüde olmadığını belirtti. O dönemde olayı örtmeye çalışmadığını da savunan Barbarin , artık aldıkları önlemlerde o dönemdeki gibi hareket etmediklerini de kaydetti.

Fransa’da Ocak 2016’da  Bertrand Virieux  isimli kişi , kilisede yaşadığı taciz skandalı hakkında 45 yıl sonra itiraflarda bulunmuştu. Daha sonra çok sayıda mağdur ortaya çıkarak Virieux’ün başkanlığını yaptığı "Hür söz" isimli derneğe katılmıştı.  Bernard Preynat  isimli rahibin kurbanı olduğunu söyleyenlerin sayısının artmasıyla skandal ülke çapında duyulmuştu.

Lyon  Katolik  Kilisesi Kardinali  Philippe Barbarin  , Preynat’ın suçlarını örttüğü gerekçesiyle sorgulanmıştı. Barbarin , 2009’da hakkında suçlamalar olan Preynat’ı görevden almak yerine başka bir bölgeye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =