Şantaj sonrası trafik hızlandı

ABD’nin el-Kaide şantajıyla İdlib’e saldırı işareti vermesi , Türkiye-Rusya-İran arasındaki diplomasi trafiğini artırdı.

haber7
0

Suriye’deki "çatışmasızlık bölgeleri" konusunda Astana’da alınan kararlar gereği İran’da uzmanlar nezdinde geçen hafta bir toplantı gerçekleşti. Ay sonunda ise Astana’da müsteşar yardımcısı düzeyinde bir toplantı daha yapılacak. Ancak  Astana  inisiyatifinin daha erken bir tarihte de devreye girebileceği belirtiliyor.

İdlib’de çatışmasızlığın tesisi için terörist örgütlerle diğer grupların ayrıştırılması büyük önem taşırken ,  Türkiye  , İran ve  Rusya  arasında oluşturulan mekanizma dahilinde , çözüm için sahada alınabilecek önlemler üzerinde çalışılıyor. Askeri seçeneğe gerek kalmaksızın İdlib’de alınacak güvenlik tedbirleri masada.

Astana mutabakatı kapsamında İdlib’in tamamı ile Lazkiye , Hama ve Halep’in bazı bölgelerinde , Humus’un kuzeyindeki bazı bölgelerde , Doğu Guta’da ,  Dera  ve Kuneytra vilayetlerinde çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmuştu. Çatışmasızlık durumu bu bölgelerden 3’ünde hayata geçirildi. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =