Disney uygulamaları çocukları mı röntgenliyor

 Disney  , bazı oyunlarda/uygulamalarda  çocukları  ve ailelerini takip ettiği gerekçesiyle dava edildi. Şirketin 42 oyunda çocukların kişisel bilgilerini topladığı ve bu bilgileri ebeveynlerinin rızası olmadan reklam verenlerle paylaşıldığı

hurriyet
0

Disney in 42 uygulamayla çocukların akıllı telefon ve tabletlerinde gezindiği internet sitelerini , konum özelliğini sayesinde bulundukları yerleri ve gittikleri noktaları kayıt altına aldığı iddia edildi.  Disney  ardından çocuk oyunlarında gizlilik ihlali yaptığı iddiasıyla dava edildi.

Davada  Disney  dışında Upsight , Unity ve Kochava isimli yazılım şirketleri de suçlanıyor. Söz konusu şirketlerin  çocukları  hedef alan ve izleme , kişisel bilgileri toplama ve bunları paylaşma gibi işlemleri izinsiz olarak gerçekleştiren uygulamalar hazırladığı söyleniyor.

Davada Disney’in ve diğer şirketlerin 1999’da ABD Kongresi’nden geçen “Çocukların Çevrim İçi Gizliliğini Koruma Yasası” (COPPA) nı ihlal ettiği öne sürüldü. Davacılar hem oyunların izinsiz takibinin engellenmesini istiyor hem de tazminat talep ediyor.

Disney ise davaya şu şekilde yanıt verdi: "Disney in sağlam bir COPPA uyum programı var. Çocuklar ve aileler için oluşturulan  Disney  uygulamalarında sıkı veri toplama ve kullanma ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =