Sağlık Bakanlığı ndan

 Sağlık   Bakanlığı  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu , (TİTCK) internet ya da sosyal medya üzerinden "sağlık beyanıyla" yapılan ürün satışlarını önlemek için harekete geçerek , aralarında sanatçı , sunucu ve mankenlerin de yer aldı

milliyet
0

TİTCK Başkanı Hakkı Gürsöz imzasıyla gönderilen mektuplarda , hastalıkları tedavi ettiği ya da zayıflattığı iddiasıyla satılan ürünlerin ölümle sonuçlanabilen ciddi  Sağlık  problemlerine yol açabildiği hatırlatıldı.

Genellikle internet ya da sosyal medya üzerinden tanıtımı yapılan bu ürünlerin  Sağlık   Bakanlığı  ndan onaylı ya da ruhsatlı olmadığı , pek çoğunun izinsiz olarak piyasaya sürüldüğünün tespit edildiği vurgulandı.

Ünlülere gönderilen mektupta , "Özellikle  Sağlık  alanında farkındalık ve davranış değişikliği oluşturma sürecinde rol modellerin önemi yadsınamaz. Toplumun gözü önünde olan ve örnek alınan kişilerden birisiniz , bu nedenle paylaşımlarınız ve söylemleriniz kamuoyu için önemlidir" ifadelerine yer verildi.

Ünlülerden , etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmamış söz konusu ürünlerin tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı şekilde yapılan tanıtımlarında yer almamaları ve isimlerinin kullanılmasına izin vermemeleri istendi.

Gürsöz , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =