Batık Roma kenti ortaya çıkmaya başladı

İzmir'in Urla ilçesi açıklarındaki Karantina Adası kıyılarında tespit edilen  Batık   Roma  kentini  ortaya  çıkarmak üzere çalışma başladı.

haber7
0

Dünyanın en önemli su altı arkeoloji projelerinden olan Urla daki Liman Tepe kazılarında tespit edilen  Roma   kenti  , kazı çalışmaları sonrası arkeopark olarak turizme de hizmet edecek.

Urla da denizden çekilen hava fotoğraflarıyla tespit edilen lekelerin Klazomenai Antik  kenti  nin denizde kalan bölümleri olduğunun anlaşılması sonrası Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM) koordinatörlüğünde yürütülen su altı kazılarında M.Ö. 7 bin yılından  Roma  dönemine kadar yerleşimlere ait kalıntılara rastlanıldı.

Arkaik limanda 2000 yılından bu yana devam eden çalışmalarda yaklaşık 6 bin 500 yıl sürekli yerleşim bulunduğu tespit edilen Liman Tepe de geçen yıl Karantina Adası kıyılarında da bir  Roma   kenti  saptandı.

M.Ö. binli yıllarda meydana gelen bir depremle çöktüğü ve su altında kaldığı tahmin edilen  Roma  kentinin su altı kazısıyla daha belirgin hale getirilmesi için çalışma ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =