Adana  nın merkez Yüreğir Belediyesi nin Deneysel Mutfağı nda sürdürülen 2 aylık çalışmalar sonucu  karpuz   pekmezi  üretildi. Başkan Çelikcan düzenlediği basın toplantısıyla  Adana  Karpuzu  pekmezi  nin tanıtımını yaptı.

milliyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

DHA

Yüreğir Belediye Başkanı Ak Partili Mahmut Çelikcan , 15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi nde pekmezin tanıtımını yaptı. Belediyenin deneysel mutfağında değişik lezzetleri ortaya çıkarmak için çalışmalar yaptıklarını anlatan Mahmut Çelikcan , tarlada kalan karpuzdan pekmez üretmeyi başardıklarını söyledi.

Karpuz pekmezinin , bilimsel inceleme ve analiz yapılması için Çukurova Üniversitesi ile  Adana  Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ne gönderildiğini belirten Başkan Çelikcan ,  Süper Pekmez adını verdikleri ürünün yapılan tahlillerde yüksek mineral ve besin değeri barındırdığının ortaya çıktığını kaydetti. Çelikcan , pekmezin uzmanlardan tam not alındığını belirterek şunları söyledi:

"Süper pekmezin kalp ve damar dostu olarak bilinen demir , fosfor ve magnezyum minerallerini yüksek oranda barındırdığı , kansere karşı koruyucu olarak bilinen likopen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =