Kenya da Salı günü yapılan seçimlerde muhalefetin devlet başkanı adayı olan Raila Odinga , Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta yı açık farkla önde gösteren resmi olmayan sonuçları kabul etmediğini söyledi.Seçimin ardından ülkede ortam karı

milliyet
0

Odinga bir basın toplantısı düzenleyerek sonuçların "hileli" olduğunu çünkü yetkililerin bu sonuçları destekleyen belgeleri sunamadıklarını belirtti.

Kenya  Seçim  Kurulu yetkilileri oyların yüzde 91 inin sayıldığını ve Kenyatta nın yaklaşık yüzde 54 ,5 ile önde göründüğünü açıkladı.

Devlet Başkanlığı seçimine 8 aday katıldı ama kalan oyların çoğunu Kenyatta yı 10 puan kadar geriden izliyor görünen Raila Odinga almış görünüyor.

Seçim sonuçlarının tartışmalı hale gelmesi birçok Kenyalıya 10 yıl önce yapılan seçimlerden sonra yaşanan büyük şiddet olaylarını hatırlatıyor.

2007 seçimlerinin sonucu üzerine çıkan tartışmalarda en az 1100 Kenyalı hayatını kaybetmiş ve tahminen 600 bin kişi yerinden olmuştu.

İtirazın nedeni ne?

Muhalefet internetten yayımlanan sonuçları "hileli" diye niteledi. Bu oyların sandık başlarında sonuçların kayda geçirildiği tutanaklarla desteklenmediğini söylüyorlar.

Odinga , "Bu rakamlar uydurma , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =